خانه » نشریه » شماره: یک

انجمن بین المللی عطر (IFRA)

+100%-

انجمن بین المللی عطر (IFRA) در سال ۱۹۷۳ در ژنو تاســیس شد و در حال حاضر نماینده رسمی صـنعت عطر و اسانس در سراسر جهان است. هدف اصلی این موسسه اطمینان از بی‌ضرر بودن اسانس‌های به کاررفــته در صنایع آرایشــی بهداشتی براساس یافته‌های علمی به‌دست آمده از «موسسه تحقیقات مواد عطری»(RIFM) The Research Institute for Fragrance Materials است.

RIFM یک موسسه علمی بین المللی است که فعالیت‌هایی را در زمینه تشخیص ایمنی و بررسی مواد اولیه عطرها و اسانس‌ها بر عهده دارد. انجمن بین المللی عطر (IFRA) با مـشارکت موسـسه RIFM، اسـتانداردهایی را برای تعیین مقدار غلظت مجاز اسانس‌های به کار رفته در عطر‌ها و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی تدوین می‌کند.

موسسه RIFM اطلاعات طعم و مواد معطر بیش از ۵۰۰۰ ماده را طبقه بندی کرده است. این اطلاعات به صورت آنلاین در دسترس مشترکین است.

انجمن IFRA هم فهرستی از اجزای تشکیل دهنده اسانس‌ها را که در کالاهای مصرفی استفاده می‌شوند از تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۰۹ در وب‌سایت خود www.ifraorg.org منتشر کرده است.

بر اساس اعلام IFRA، مطالعات در این زمینه حاکی از آن است که در برخی موارد، محصولات آرایشی بهداشتی به علت داشتن ترکیبات شیمیایی و در اثر برهمکنش‌های مختلف بین این اجزاء، می‌توانند منجر به بروز اثرات نامطلوبی بر پوست بدن شوند.

انجمن IFRA، هر سال تحقیقاتی را روی ترکیبات شیـمیایی مختلف به کاررفته در محصولات آرایشی و بهداشتی همچون عطر‌ها انجام داده و نتیجهٔ یافته‌های علمی خود را بر روی آنها اعمال می‌‌کند. طی سال‌های گذشـته این موسسـه، کاربرد تعدادی از این ترکیبات را بــه علت مضر بودن آنها برای سلامتی انسان ممنوع اعلام کرده است.

شایع‌ترین مشکل در این زمینه، بروز تحریکات و حساسیـت‌های پوستی از جمله قرمز شدن پوسـت،

و یا ایجاد کهـیر و جوش‌های ریز، تحریـکات چشمـی مانند سوزش و آبریزش چشـم و یا بروز

مشکلات تنفسی است.

براساس یافته‌های علمی انجمن IFRA، ترکیبات شیمیایی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول، ترکـیبات شیمـیایی هستند که استفاده از آن‌ها در مقادیر بالا ممـنوع شده است. و حد اقل پیشنهاد می شود در مقادیر کمتر مصرف شود. مانند الکل اتیلیک که حلال کاربردی در اکثر محصولات آرایشی – بهداشتی است و می‌تواند منجر به بروز سردرد و حالت تهوع شود.

کامفور نیز ترکیب دیگری است که استفاده از آن می‌تواند منجر به بروز سردرد، تنگی‌نفس، ضعف و اختلالات سیستم عصبی شود. مثال دیگر در این زمینه ترکیبات فتالات است.

دسته دوم، ترکیبات شیمیایی هستند که استفاده از آن‌ها به طور کامل ممنوع اعلام شده است. ماننـد برخی از انواع اسانس‌های طبیعی که علت ممنوع شدن استفاده از این ترکیبات به علت سمی بودن بالای آن‌هاست. از جمله این ترکیبات می‌توان به اسانس ترب کوهی (Horseradish oil)، اسانس زنبق (Calamus oil)، اسانس خردل (Mustard oil)، و اسانس ساسافراس (Sassafras oil) اشاره کرد.

امروزه بیشتر عطرها (Fragrances) سنتز می‌شوند و اغلب مشتق شده از محصولات نفتی هستند. هم اکنون حدود ۳۰۰۰ ماده شیمیایی در صنعت عطر استفاده می‌شود ولی تنها تعداد کمی از آن‌ها از نظر سرطان‌زا بودن مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرند. همچنین به علت کاربرد روز افزون عطر‌ها در بیشتر محصولات احتمال ابتلای افراد به ناراحتی‌های پوستی افزایش یافته و همین امر، اهمیت استفاده از استانداردهای IFRA را بیش از پیش نمایان می‌کند.

همچنین مشخص است که تاثیر اسانس‌ها بر روی کودکان بیشتر از بزرگسالان است. زیرا پوست کودکان نسبت به بزرگسالان هم نازک‌تر است و هم نفوذپذیری بیشتری دارد. از سوی دیگر به علت این‌ که سیستم سم‌زدایی کودکان در مقایسه با بزرگسالان کمتر توسعه یافته، امکان تاثیرات نامطلوب اسانس‌ها در صورت مضر بودن آنها و عدم مطابقت با استانداردهای IFRA بر روی کودکان بیشتر است.

قابل ذکر است که انجمن IFRA با همکاری موسسه RIFM ابتدا مجموعه اطلاعات علمی را جمع‌آوری کرده و به منظور ارزیابی اثرات نامطلوب، آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. این کار در دو مرحله انجام می‌شود:

۱- بررسی سمی بودن:

از اوایل دهه ۱۹۷۰، به منظور بررسی اثرات سیستمی اسانس‌ها، این ترکیبات برروی حیوانات و یا در آزمایشگاه بر روی کشت‌های سلولی بررسی شده‌اند.

۲- بررسی اثرات مضر بر روی پوست

برخی از این آزمون‌ها بر روی حیوانات انجام می‌شود. ولی برای بررسی نهایی باید آزمون‌هایی بر روی پوست انسان‌های داوطلب هم انجام گیرد. علاوه بر این متخصصان پوست، افرادی را که نسبت به برخی از این ترکیبات حساسیت داشته باشند مورد بررسی دقیق تر قرار می دهند.

 

مطلب دیگر اینکه تولید کنندگان محصولات آرایشی بهداشتی ملزم به آشکار کردن اجزای به کار رفته در اسانس‌ها نیستند. به عبارتی یک اسانس ممکن است شامل صد‌ها جزء شیمیایی باشد که برخی از این اجزای شیمیایی ممکن است خطرناک باشند مثل بنزیل کلرید، متیل اتیل کتون، متیل کلرید، تولوئن و متالات. بنابراین استفاده از این اسانس‌ها در محصولات مختلف بایستی با احتیاط فراوان انجام گیرد.

حتی محصولاتی که به عنوان fragrance free (فاقد اسانس) معرفی می‌شوند ممکن است دارای مقادیر کمی از ترکیبات معطر باشند که به منظور پوشاندن بوی زننده ناشی از سایر ترکیبات شیمیایی به کار رفته در فرمولاسیون محصول استفاده شده‌اند.

لذا انجمن IFRA در این زمینه به مصرف کنندگان توصیه می‌کند هنگام خرید محصولات آرایشی بهداشتی به آخرین اجزای نوشته شده بر روی بر چسب محصولات دقت کرده و از خرید محصولاتی که در آن‌ها یکی از این عبارات: و سایر ترکیبات و مقادیر اندکی از سایر ترکیبات آمده باشد، اکیدا خودداری کنند.

 

همچنین قابل ذکر است که کشورهای آسیایی نیز در سال‌های اخیر تصمیم گرفته‌اند، استاندارد‌های ارائه شده توسط IFRA را رعایت کنند. بر طبق گفته رئیس انجمن IFRA، استفاده از استانداردهای تدوین شده نه تنها ایمن بودن و مرغوبیت محصولات آرایشی را در این ناحیه (آسیا) تضمین می‌کند بلکه امکان تجارت و تبادل کالا بین کشورهای آسیایی با دیگر مناطق جهان را نیز فراهم می‌سازد.